דלקת ריאות 30.05.2024

תמותה מדלקת ריאות Klebsiella pneumoniae לעומת זיהום סטרפטוקוקלי

נתונים משבע מחלקות לטיפול נמרץ בצרפת מציגים פרוגנוזה של זיהומי Klebsiella pneumoniae המתייצגים כדלקת ריאות נרכשת בקהילה לעומת זיהום פנאומוקוקוס

אולטרסאונד ריאות. צילום: שאטרסטוק

למרות העלייה העולמית בזיהומי Klebsiella pneumoniaeי(KP), קיימת ספרות מוגבלת על מקרי דלקת ריאות נרכשת בקהילה (KP-CAP). עם זאת, דיווחים עדכניים מצביעים על שיעור תמותה גבוה ומוקדם.

מחקר רב-מרכזי רטרוספקטיבי שממצאיו פורסמו בכתב העת Annals of Intensive Care, החוקרים ביקשו להעריך את הפרוגנוזה של זיהומי KP שמתייצגים כ-CAP, בהשוואה ל-CAP שנגרם על ידי Streptococcus pneumoniaeי(SP-CAP).

החוקרים אספו נתונים משבע מחלקות לטיפול נמרץ בצרפת בין השנים 2015 ו-2019. עבור כל מקרה של KP-CAP, החוקרים בחרו שלושה מקרים של SP-CAP שהתקבלו במחלקות לטיפול נמרץ באותו מרכז ובאותו חלון של שישה חודשים. כאשר התאפשר, חקרו את זני ה-KP והעריכו את האלימות החיידקית על ידי חיפוש של פקטורים גנטיים.

התוצא העיקרי היה תמותה בבית החולים. הקשרים בין תוצאות קליניות לסוג הזיהום נבדקו באמצעות רגרסיות לוגיסטיות חד-משתניות ורב-משתניות, מותאמת למשתני זיווג.

27 KP-CAP ו-81 SP-CAP נכללו במחקר. תוצאות המחקר הדגימו כי שיעורי התמותה הרלוונטיים בבית החולים היו 59% (n = 16) עבור KP-CAP ו-17% (n = 14, p < 0.001) עבור SP-CAP, למרות טיפול אנטיביוטי הולם.

הזמן החציוני של KP-CAP מהאשפוז למוות היה 26.9 שעות [טווח בין רבעוני 5.75-44 שעות] ונקשר באופן מובהק לשיעורים גבוהים יותר של אי ספיקת איברים (93% לעומת 42%, p < 0.001), קרישה תוך-וסקולרית מפושטת (12% לעומת 1.3%, p = 0.046), הלם ספטי (חציון לקטט בכניסה לטיפול נמרץ 4.60 לעומת 2.90  ,mmol/L p = 0.030), ואי ספיקת כליות (KDIGO-3:י87% לעומת 44%, p < 0.001).

בנוסף, החוקרים ראו כי אלכוהוליזם היה הגורם הנטייה היחיד שזוהה ל-KP-CAP חומרת האשפוז בטיפול נמרץ (פי 2 יותר עבור KP-CAP) היתה הגורם היחיד הקשור לתמותה בניתוח רב-משתני.

לסיכום, תוצאות המחקר הדגימו שקיים קשר חזק בין הידבקות ב-KP-CAP לבין תמותה גבוהה ומוקדמת יותר בהשוואה ל-SP-CAP. לכן, החוקרים סיכמו כי תוצאות המחקר צריכות להעלות את המודעות של רופאים המעורבים בניהול CAP חמור לגבי אטיולוגיה מיקרוביולוגית זו.

מקור:

Grosjean, V., Gressens, S.B., Pham, T. et al. Community-acquired Klebsiella pneumoniae pneumonia in ICU: a multicenter retrospective study. Ann. Intensive Care 14, 69 (2024). https://doi.org/10.1186/s13613-024-01269-3

נושאים קשורים:  טיפול נמרץ,  חיידק פנאומוקוק,  חיידק הקלבסיאלה,  דלקת ריאות חיידקית,  דלקת ריאות נרכשת בקהילה,  תמותה,  אלכוהוליזם
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו