שפעת 04.06.2024

פיזור גודל הטסיות כאינדיקטור לחומרת שפעת בילדים

עד כמה פיזור גודל הטסיות וסמנים דלקתיים אחרים יכולים להצביע על חומרת מחלת השפעת בילדים?

חום בילדים (אילוסטרציה)
חום, שפעת בילדים (אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת BMC Infectious Diseases, החוקרים ביקשו להעריך עד כמה פיזור גודל הטסיות וסמנים דלקתיים אחרים יכולים להצביע על חומרת מחלת השפעת בילדים.

המחקר נערך על ידי איסוף מאפיינים בסיסיים ותוצאות מעבדה של ילדים חולים בשפעת. ניתוח עקומת ROC וניתוח scatter-dot plots שימשו כדי להבדיל בין מקרים חמורים ולא חמורים של שפעת.

מתוצאות המחקר עולה כי ילדים עם שפעת B פיתחו ברונכיטיס ודלקת ריאות בתדירות גבוהה יותר (P < 0.05), בעוד שילדים עם שפעת A הראו תסמינים חמורים אחרים (P = 0.007).

ספירת נויטרופילים, ספירת לימפוציטים, יחס נויטרופילים ללימפוציטים (NLR) ופרמטרים של טסיות דם הראו דפוסים ברורים בהתאם לשאלה אם הילדים היו צעירים או מבוגרים מארבע שנים.

החוקרים מצאו כי זיהוי משולב של פרמטרים של טסיות דם עם אינדיקטורים אחרים הבדיל בצורה יעילה יותר ילדים בריאים מאלה שנדבקו בשפעת בהשוואה לשימוש במדד בודד. רמות נמוכות משמעותית של פיזור גודל הטסיות נצפו בילדים עם שפעת חמורה (סוגים A ו-B) בהשוואה לאלה בקבוצה הלא חמורה (P <0.05).

החוקרים סיכמו כי פיזור גודל הטסיות הוא סמן שימושי וחסכוני להבחנה ולהערכת חומרת השפעת בילדים.

מקור:

Zou S, Mohtar SH, Othman R, Hassan RM, Liang K, Lei D, Xu B. Platelet distribution width as an useful indicator of influenza severity in children. BMC Infect Dis. 2024 Jan 2;24(1):9. doi: 10.1186/s12879-023-08890-w. PMID: 38166827; PMCID: PMC10759456.

נושאים קשורים:  מחלות זיהומיות' פיזור גודל הטסיות (PDW),  חומרת השפעת,  שפעת ילדים,  סמנים דלקתיים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו